Wiele par korzysta z terapii w sytuacji, kiedy nie radzą sobie z konfliktami, komunikacją, zazdrością, wrogością, napięciem, różnicami potrzeb seksualnych, lub kiedy pojawia się kryzys zaangażowania w związek czy duże różnice oczekiwań związanych z relacją.
Praca terapeutyczna polega na zrozumieniu i zmianie ustalonych, szkodliwych dla relacji schematów postępowania oraz rozpoznaniu wpływu historii rodzin, z których partnerzy pochodzą na ich obecną sytuację. Terapia zakłada równy udział każdego z parterów w budowaniu relacji i koncentruje się na polepszeniu funkcjonowania całego związku, a nie na „poprawianiu” jednej z osób. Efektem może być wzrost wzajemnego rozumienia (swoich i partnera potrzeb, emocji czy motywacji), akceptacji, zaangażowania w relację czy poprawa komunikacji w parze, choć w przypadkach długotrwałych konfliktów może zostać również podjęta przez któregoś z partnerów decyzja o rozstaniu. Terapeuci nie pomagają w przekonywaniu partnerów do swoich racji ani nie nakłaniają nikogo do pozostania w związku.
Terapia małżeństw i par w Ośrodku prowadzona jest w koterapii czyli przez parę terapeutów/tek.
Sesje psychoterapeutyczne zajmują 60 minut i odbywają się 1/tydzień lub 1/2 tygodnie w stałym terminie i są poprzedzone konsultacjami.
Terapeuci prowadzący terapię par
- Hanna Pinkowska-Zielińska
- Bartosz Zalewski
- Monika Kozak-Czekanowska
- Anna Leszczyńska
- Dominik Borkowski
- Anna Dziubińska-Starska